חברים

שובר לב (31)
melody2005 (51)
sima8 (34)
00010101 (0)
offffer (56)
המלך פאר (73)
דרבוקאנה (51)
מלך הספורט (24)
y@kir! (30)
נילי (46)
1111 (31)
קריסטי45 (37)
yarden09 (30)
יעולוצ' (28)
שחר00 (40)
rami3440 (40)
tina124 (31)
sssu2 (30)
0000 (36)
roma670 (33)
רום אופק וילד (30)
redslt (38)
metacafe (28)
אילה1 (44)

כלב: טיפול יומיומי בגורים


מזון

כשהגור צעיר יש לתת לו 4-5 ארוחות קטנות ביום של מזון מיוחד לגורים (יבש). את כמות המזון צריך להגביל באמצעות מדידה לפי ההוראות על האריזה. מזון מסחרי יבש מכיל את כל המרכיבים הדרושים לגור, כולל אנרגיה, ויטמינים ומינרלים. תוספות ביתיות אפשריות הן קוטג', יוגורט, ביצה מבושלת. חלב גורם לשלשולים - לא מומלץ.
אסור בשום אופן לתת עצמות עוף ודגים, מבושלות או נאות (וזה נכון גם בכלב הבוגר)!

מים

גורים זקוקים למים טריים בקערית. יש לדאוג שהקערית תהיה מלאה תמיד, שהמים בה טריים, ושלגור יש גישה חופשית למים.

שינה

הגור ישן הרבה שעות ביום, וזה נורמלי. הוא צריך מקום מרופד וחמים, מוגן מפני רוחות וגשם!!! כבר בהתחלה כדאי להחליט על מקום השינה המיועד לכלב ולהתעקש על כך - אחרת המקום הנבחר יהיה המיטה שלכם...

אם יש חתול בבית

יש לצפות שהחתול יירתע בהתחלה מבן הבית החדש. בדרך כלל עם הזמן החתול יתרגל וירד מהארון.

חינוך לצרכים

לגור יש דחף טבעי לעשות את צרכיו באזור המרוחק ממקום מגוריו, ולכן קל למדי להרגילו לעשיית צרכים בחוץ - צריך רק לחזק את הרגליו המולדים. גור קטן צריך לעשות צרכים פעמים רבות ביום - לאחר כל ארוחה, כשהוא מתעורר משינה, לאחר כל משחק. אם נוציא אותו למקום המיועד בכל הזמנים הללו (8-10 פעמים ביום), מובטח שילמד מהר. אם מגבילים את הגור לשטח קטן בין היציאות החוצה - הוא ינסה להתאפק ולא לעשות צרכים בבית. יש לזכור שזהו תינוק ויכולת ההתאפקות שלו מוגבלת - חייבים להוציא אותו לפחות כל שעתיים. חשוב: כשמוציאים את הגור לפני סיום סידרת החיסונים - אין לחשוף אותו לכלבים אחרים או להפרשות של כלבים!!! כשהכלב מתבגר, חשוב להמשיך להוציא אותו לטיולים לפחות שלוש פעמים ביום. אי-איסוף הצואה (בשקית ניילון או ביעה) הוא עבירה על החוק בכל מקומות היישוב בארץ. אנא אסוף אחר כלבך - הן כדי להמנע מקנס והן מתוך התחשבות בשכניך.
מידע נוסף בנושא בפורטל דוגידוג: על אילוףועל חינוך

טפל בגור בעצמך

 • פרעושים: לעתים קרובות גורים צעירים נגועים בפרעושים, ודווקא הם רגישים לכך במיוחד. הם אינם יודעים להתמודד עם פרעושים ביעילות, ולכן במקרים קשים עלולים אפילו להגיע למצב של אנמיה (חוסר דם). לפיכך חשוב מאוד לטפל בפרעושים. החומר המומלץ נקרא פרונטליין. לגורים כדאי לקנות תרסיס, ולהשתמש לפי משקל הגור.
 • קרציות: טיפול נגד קרציות יתחיל בשלב מאוחר יותר, שכן רוב החומרים נגד קרציות אינם מאושרים לשימוש בגורים.
 • צחצוח שיניים: על שיני הכלבים נוטה להצטבר אבן שן, שעם הזמן יכולה לגרום לריח רע מהפה, דלקות, ואף איבוד שיניים. כדאי להרגיל את הגור מגיל צעיר לצחצוח שיניים מספר פעמים בשבוע. ישנן מברשות מיוחדות בצורת אצבעונים, שניתן לרכוש אצל הווטרינר או בחנויות לבעלי חיים, אך אפשר להשתמש גם במברשת שיניים רגילה. חשוב להשתמש במשחה מיוחדת לכלבים, או במשחה לתינוקות, שכן משחת שיניים רגילה אינה מיועדת לבליעה.

הוראות לטיפול בכלב ובגורי כלבים

כלב: חיסונים וטיפולים מונעים לגורים


סימנים מדאיגים

מצבם של גורים חולים עלול להתדרדר מהר מאוד, ולכן צריך להיות ערניים, ולהביא את הגור לבדיקה ווטרינרית כבר עם תחילת הופעת הסימנים. הסימנים כוללים דיכאון, חוסר תגובה למתרחש, חוסר אכילה ושתייה, שלשולים והקאות, שיעול והתעטשות.

חיסונים לגורים

 • סידרת חיסוני משושה: כבר בגיל 6 שבועות ניתן ורצוי לתת לגור חיסון ראשון - חיסון נגד פרוו בלבד, או שילוב של תרכיב פרוו עם תרכיבים נוספים (חיסון משושה), לפי החלטת הווטרינר. על החיסון המשושה חוזרים פעמיים נוספות, בהפרשים של 3-4 שבועות בין החיסונים (שלושה חיסוני משושה בסך הכל). חשוב מאוד: הגור אינו מחוסן לפני שסיים את כל סידרת החיסונים! לכן יש להימנע מלהוציא אותו למקומות בהם ייתקל בכלבים או בהפרשות של כלבים. מידע נוסף על החיסון המשושה באתר גלים
 • חיסון הכלבת: ניתן לתת חיסון זה מגיל של 3.5 חודשים בערך - הווטרינר יחליט כיצד לשלב אותו בסדרת החיסונים בהתאם לגיל הכלב ולמצבו. על פי החוק חייב הגור לקבל את החיסון הראשון לפני שמלאו לו שישה חודשים. עם חיסון הכלבת הראשון משלמים את האגרה, מקבלים רשיון להחזקת כלב, ומחדירים לכלב שבב זיהוי אלקטרוני, שיאפשר למצוא את בעליו אם ילך לאיבוד. מומלץ מאד להירשם באתר השבבים הארצי כדי שהשבב (הכלב) יזוהה בכל מקום בארץ ולא רק ברשות המקומית בה נשתל השבב. מידע נוסף על כלבת
 • טיפול נגד תולעים: טיפול ראשון יינתן כבר בביקור הראשון אצל הווטרינר, ויש לחזור עליו לאחר 10 ימים. בהמשך מומלץ לתת טיפול מונע נגד תולעים פעם בחצי שנה. הטיפול יהיה בצורת כדור, סירופ או זריקה, לפי שיקול דעתו של הוטרינר. מידע נוסף על טפילים באתר גלים
 • תולעת הפארק: זוהי מחלה חדשה יחסית בישראל, שמועברת ע"י חיפושיות זבל. בבליעת החיפושית הכלב נדבק בזחל של התולעת (כן, גם לתולעים יש שלב של זחל), שמתפתחות בגופו ויכולות לגרום לפגיעה קשה במערכות גוף רבות (כלי דם, מערכת נשימה, מערכת עיכול ועוד), ואף לגרום למוות. המלצת הווטרינרים למניעת המחלה היא מתן טיפול מניעתי בזריקה, כל שלושה חודשים. ניתן לשלב טיפול מניעתי ראשון בסדרת חיסוני הגורים. מידע נוסף על תולעת הפארק באתר גלים

הוראות לטיפול בכלב ובגורי כלבים

כלב: עיקור וסירוס


אפשר ורצוי לעקר את הכלבה או לסרס את הכלב מיד לאחר סיום סידרת חיסוני הגורים (אם אינם מיועדים להיות כלבי רבייה). הניתוח מומלץ מסיבות בריאותיות והתנהגותיות, וכדאי לבצעו מוקדם ככל האפשר. מדובר בניתוח פשוט ושגרתי, עם סיכוי נמוך לסיבוכים, וההתאוששות אחריו היא לרוב מהירה מאוד.

יתרונות העיקור:

 • מונע לידת גורים לא רצויים.
 • מונע תקופות ייחום (המטריחות אתכם לנקות ומושכות מחזרים עקשניים).
 • מונע סיכון לדלקת הרחם, מחלה קשה וקטלנית.
 • מונע גידולי עטין, שהם הגידולים הסרטניים הנפוצים ביותר בכלבה, והסיכוי ללקות בהם יורד ככל שמבצעים את העיקור מוקדם יותר (הסיכוי להופעת גידולי עטין קטן פי 200 אם מעקרים לפני הייחום הראשון).
 • לעיקור אין שום השפעה התנהגותית על אופי הכלבה.
 • הנחה באגרת הרישוי של העירייה (חיסון הכלבת) לכלבות מעוקרות.

יתרונות הסירוס:

 • מונע לידת גורים לא רצויים.
 • מונע בריחת הכלב מהבית כדי לרדוף אחר נקבות מיוחמות. לעתים כלבים שברחו מעורבים בתאונות דרכים וקרבות זכרים (שגוררים טיפולים וטרינריים קשים ויקרים).
 • מונע את הסיכוי לגידולי אשכים, ומפחית משמעותית את הסיכוי להתפתחות בעיות פרוסטטה.
 • מונע בעיות התנהגות של דומיננטיות ותוקפנות (בתנאי שהניתוח מבוצע בגיל צעיר, לפני שתכונות אלו התקבעו באופיו של הכלב).
 • הכלב אינו מאבד את כושר השמירה שלו, ולא את שמחת החיים והרצון לשחק.
 • הנחה באגרת הרישוי של העירייה (חיסון הכלבת) לכלבים מסורסים.

טיפול בכלב ובגורי כלביםהדפס דף זה  

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש