חברים

שובר לב (31)
melody2005 (51)
sima8 (34)
00010101 (0)
offffer (56)
המלך פאר (73)
דרבוקאנה (51)
מלך הספורט (24)
y@kir! (30)
נילי (46)
1111 (31)
קריסטי45 (37)
yarden09 (30)
יעולוצ' (28)
שחר00 (40)
rami3440 (40)
tina124 (31)
sssu2 (30)
0000 (36)
roma670 (33)
רום אופק וילד (30)
redslt (38)
metacafe (28)
אילה1 (44)


הכלב הבוגר

אמנם הכלב שלכם כבר אינו גור אלא כלב בוגר, אך אין זה אומר שהוא  זקוק לפחות טיפול ותשומת לב. בניגוד לילדים, כלבים אינם עוזבים את הקן, כך שלמרות שכלבכם מסוגל לדאוג לעצמו במובנים רבים, הוא עדיין זקוק להשגחתכם. יהיה עליכם להמשיך בחינוכו ובאילופו כפי שעשיתם בהיותו גור.

 

אילוף

כלב בוגר לא-ממושמע עלול להיות בלתי חברותי עוד יותר מגור לא-ממושמע, ומשום כך חשוב להמשיך ולאלף אותו גם כשהוא מתבגר. לחלופין, רבים מבעלי הכלבים סבורים שכדאי לקחת את הכלבים לשיעורי משמעת מקצועיים. בכל מקרה, בכל פעם שאתם מאלפים אותו לעשות דבר מה, הקפידו להרבות בשבחים ובדברי עידוד.

סירוק ורחצה

עליכם להקפיד על שגרת סירוק והברשה במשך כל ימי חייו של הכלב. אם אילפתם את כלבכם כהלכה עוד כשהיה גור, הוא אמור ליהנות מהסירוק וההברשה, והוא יעמוד או יישב בשקט בלי לעשות בעיות. יש להסיר באופן סדיר לכלוך, שיער וטפילים, כדי למנוע גירויים. כמו כן, הסירוק וההברשה ממריצים את אספקת הדם וכך שומרים על פרווה בריאה ומבריקה. רחצו את הכלב רק כאשר הוא זקוק לכך. יותר מדי אמבטיות עלולות לפגוע בשמנים החיוניים של העור ולעשותו עמום יותר ופחות עמיד במים. השתמשו אך ורק בשמפו איכותי לכלבים; אל תתפתו להשתמש בשמפו המיועד לבני אדם. הקפידו שלא ייכנסו לעיניו ולאוזניו מים ושמפו, כדי שלא יכאב לו. כמו כן, זכרו לרחוץ את הגוף לפני הראש. ברגע שראשו של הכלב רטוב, הוא מתחיל לנער את עצמו כדי להתייבש. שיטפו אותו היטב ואז נגבו אותו קלות במגבת. במזג אוויר חמים, אפשר להוציא אותו החוצה ולתת לו להתייבש באופן טבעי. לחלופין, יבשו את פרוותו בעזרת מייבש שיער.

 

נסיעות

אם פעלתם כהלכה כשכלבכם היה גור, נסיעה במכונית לא אמורה להוות בעיה לכלבכם. לדוגמא, אם אתם רגילים לצאת לטבע כדי לאפשר לו פעילות גופנית, הוא יצפה לכך וייכנס למכונית בהתלהבות. במהלך הנסיעה הקפידו לאוורר היטב את המכונית ואל תניחו לכלב להוציא את ראשו מהחלון. אם לפניכם נסיעה ארוכה, הקפידו לעצור במרווחי זמן סדירים. אל תשאירו את הכלב לבדו במכונית במזג אוויר חם, גם אם החלון פתוח. כלבים רגישים לחום הרבה יותר מבני אדם, והם עלולים להיחנק, פשוטו כמשמעו. אם אתם שוקלים לקחת את כלבכם למדינה אחרת, זכרו שבמדינות שונות יש תקנות שונות בנוגע לחיסונים ונהלים אחרים. לפיכך רצוי שתתייעצו עם הווטרינר שלכם בעוד מועד.

 

בדיקות בריאות סדירות

גם אם כלבכם שופע חיים ומרץ, אל לכם להתייחס לבריאותו כאל מובן מאליו. התרגלו לבדוק אותו בעצמכם פעם בשבוע. בדקו את עיניו, אוזניו, פיו, כפותיו, ציפורניו, עורו ופרוותו. אם אתם מבחינים במשהו חריג, פנו לווטרינר. ייתכן שתדעו באופן אינטואיטיבי כשמשהו לא בסדר, אך לפניכם רשימת סימנים לתשומת לבכם:

  • אובדן תיאבון וסירוב לשתות
  • איבוד משקל פתאומי או עלייה פתאומית במשקל; איבוד משקל מתמשך והדרגתי
  • תנועות איטיות או סירוב לשחק ולעשות פעילות גופנית
  • השתנה תכופה מדי או ירידה בכמות ההשתנה
  • דם בצואה, צואה רכה או שלשול
  • הקאות מתמשכות
  • כמות מופרזת של רוק או נשימה בלתי סדירה
  • פרווה עמומה

 

ביקור אצל הווטרינר

אם אתם חוששים שמשהו לא בסדר אצל הכלב שלכם, אל תמתינו עד שזה יהפוך לבעיה. לעתים קרובות המניעה יעילה יותר מריפוי. רבים מבעלי הכלבים מקפידים לקחת את הכלבים שלהם לבדיקה מקיפה אצל הווטרינר לפחות פעם בשנה. כך תוכלו לאתר בעיות בשלב מוקדם ולטפל בהן בעת הצורך. בכל מקרה, הכלב שלכם יצטרך לקבל מספר תרכיבי חיסון, והווטרינר שלכם יאמר לכם מתי עליכם לעשות זאת.

 

חשיבות הפעילות הגופנית

עליכם לגלות מהי רמת הפעילות הגופנית הדרושה לכלב שלכם, ולדבוק בה. אם הכלב לא יקבל את מנת הפעילות הגופנית שהוא זקוק לה, הוא עלול להיות חסר מנוחה ועצבני. לחלופין, הוא עלול לעלות במשקל, והדבר עלול לגרום לבעיות בריאות אחרות. מן ההיגיון הוא, למשל, שכלב מסוג רועה גרמני זקוק לאורח חיים נמרץ יותר מאשר כלב משפחתי קטן. אם אינכם בטוחים מהי שגרת הפעילות הגופנית המתאימה ביותר לכלבכם, שאלו את הווטרינר או את מגדל הכלבים.

לגזעים שונים צרכים תזונתיים שונים

קיימים גזעים וגדלים שונים של כלבים בוגרים, וחשיבות הצרכים התזונתיים שלהם אינה נופלת מזו של גורים גדלים או של כלבים מבוגרים. יש כלבים בוגרים ששורפים יותר אנרגיה מאחרים ולכן הם זקוקים לאספקת אנרגיה נוספת; ואילו אחרים נוטים לעלות במשקל  ולכן כדאי שיצרכו מזון מופחת קלוריות. כלבים מגזעים גדולים זקוקים למרכיבי מזון שיעזרו לשמור על בריאות המפרקים שלהם, וכן לרמות שומן מופחתות לשמירה על משקל קבוע. כלל הברזל הוא שכדי שהכלב יגדל ויתפתח כיאות, ויחיה חיים ארוכים ובריאים, עליכם לספק לו את התזונה המתאימה לו ביותר.

 

 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש