חברים

שובר לב (31)
melody2005 (51)
sima8 (34)
00010101 (0)
offffer (56)
המלך פאר (73)
דרבוקאנה (51)
מלך הספורט (24)
y@kir! (30)
נילי (46)
1111 (31)
קריסטי45 (37)
yarden09 (30)
יעולוצ' (28)
שחר00 (40)
rami3440 (40)
tina124 (31)
sssu2 (30)
0000 (36)
roma670 (33)
רום אופק וילד (30)
redslt (38)
metacafe (28)
אילה1 (44)

המילה פיטבול נגזרת מהמילים ''פיט'' ו''בול'' בשפה הגרמנית. הפירוש, שניתן להבנה גם על- ידי מי שלא יודע גרמנית אבל יודע אנגלית, הוא לחימה בשוורים (Fight-Bull). במקור הושבח גזע הפיטבול במטרה לייצר כלב אידאלי ללחימה בשוורים. לחימה בשוורים הייתה סוג של בידור שגלגל הרבה כסף בהימורים. פיטבול אידאלי היה כזה שגם כאשר הוא גוסס ושותת דם הוא ממשיך לתקוף את השור בזעם ובמרץ. כלבים שלא סיפקו את הסחורה או נפצעו קשה בקרב הומתו וכלבים מצטיינים נמכרו בכסף רב.

במשך עשרות שנים סירבה ההתאחדות האמריקאית לכלבנות לרשום את הפיטבול כגזע מוכר. זאת עקב חוסר המוסריות שהיה תכלית קיומו של גזע זה. אולם ההתאחדות גם לא רצתה להתעלם מקיומו של הגזע. ב-1936 נמצא הפתרון. ההתאחדות המציאה גזע חדש שייקרא ‘אמסטף’. הכוונה הייתה ללכת ברוורס בהשבחה הגנטית וליצור מהפיטבול, על - ידי סדרת הכלאות מבוקרות, גרסה מרוככת יותר של הגזע. גרסה זו נקראה ‘אמסטף’ ואושרה כגזע רשמי על-ידי ההתאחדות האמריקאית. הפיטבול אינו מוגדר כגזע רשמי. אך תעלול זה של ההתאחדות האמריקאית הוא חיזיון תעתועים כיוון שלא היה לאף אחד אינטרס כלכלי לפתח את האמסטף, את הפיטבול ה"ידידותי", ולמעשה אמסטף זה פיטבול עם תעודת כשרות. באמריקה כמו באמריקה, במשחק של החיים הכסף מנצח את הערכים.

סטטיסטיקה של ביסים

בעולם מוכרים למעלה מ-400 גזעי כלבים. מתוך 279 התקפות כלבים קטלניות שהתרחשו בארה"ב בין השנים 1979 ל-1996, 60 היו של כלבי פיטבול, למעלה מחמישית. אחריו מגיע הרוטווילר עם 29 נשיכות קטלניות. במדינות רבות למדו את הסטטיסטיקה וקבעו חוקים מיוחדים עבור כלבי הפיטבול ודומיהם. במדינות אלו קיימת הקפדה על כך שכלבים המוגדרים כבעלי פוטנציאל סיכון גבוה ימצאו בציבור רק כאשר פיהם חסום בזמם והם קשורים ברצועה.

הוטרינר הראשי של עיריית תל-אביב לקח לא מכבר את הרצועה בידיים והכריז מלחמה על בעלי כלבים מסוכנים שלא לוקחים אחריות. הפיטבול ודומיו הפכו בישראל ובעולם לכלבים של ערסים. במקרים רבים הם מגודלים דווקא על-ידי אלו שיש להם הכי פחות מושג ב’איך מגדלים כלב’.

אין שום תירוצים - מי שמגדל כלב כזה מגדל אותו כי הוא רוצה כלב רצחני (אולי כפיצוי על חסכים באישיות) ונערים צעירים שמטיילים עם כלבים כאלה ברחוב או בחוף הים לא תמיד יודעים לנהוג באחריות המתבקשת. בכלב כזה טמון הפוטנציאל לגרום לאסון ברגע אחד בו ישתחרר מהרצועה. אז לא יעזרו כל ההתנצלויות. בנוסף לכך בעל הכלב עלול להיתבע לדין בסכומים של עשרות ומאות אלפי שקלים. אבל אז זה כבר עלול להיות מאוחר מידי עבור הקורבן.

סטטיסטיקה וחומר למחשבה

בשנת 2000 נהרגו בארה"ב 18 בני-אדם מנשיכות כלבים. באותה שנה מתו בארה"ב כ-2000 ילדים על-ידי אחד מהוריהם. העובדה היא שאדם משוחרר מסוכן הרבה יותר מכלב משוחרר ושהחרדה מכלבים, שהיא מנת חלקם של אנשים רבים, היא מוגזמת ונובעת מבורות. השאלה שנותרה לשאול היא: אז את מי צריך לקשור?

אגב, בכל תולדותיה של מדינת ישראל ניתן למנות את האנשים שנהרגו עקב התקפת כלב על יד אחת. מדובר באדם או שניים לכל היותר. אולם יש שיאמרו שכל הפיטבולים והרוטוויילרים בעולם לא שווים חיים של ילד אחד.

גם החשש מנחשים בארץ הוא מופרז ונובע מבורות. במדינת ישראל מעולם לא מת אדם מהכשת נחש. אמנם באיזורים שונים בעולם חיים נחשים קטלניים אך הנחש הארסי היחיד שחי בישראל הוא הצפע הארצישראלי. זהו נחש נפוץ אך הארס שלו חלש יחסית. במקרה שהוכשתם יש להגיע לבית-החולים במהירות אך מבלי להיכנס לפאניקה שרק תמריץ את מחזור הדם ותעודד את זרימת הארס בגוף. גם אם תגיעו לבית - החולים רק כעבור מספר שעות כנראה שתצאו מזה בריאים ושלמים.

מעניין לדעת שהחיה הארסית ביותר בעולם היא דווקא צפרדע קטנה שעורה מפריש רעל קטלני במיוחד. כה קטלני עד שמי שמנסה לטרוף אותה מת מיד והצפרדע יוצאת בלי פגע מבין לסתותיו.

לצערנו, גם כיום מתקיימים קרבות כלבים במחתרת. אמנם לא כנגד שוורים אך ספורט אכזרי זה מתקיים גם בישראל. למי שזוכר, לפני כשנתיים כלב כזה הרג בת"א את אביבית גנון בת ה-4.

דווקא מבחינת שמירה על הבית הכלבים מסוג אמסטף ופיטבול הם איך לומר – מפגרים. דווקא כאשר יבוא פורץ הם יכולים לכשכש בזנב ולא להפריע לו להיכנס לטריטוריה, לגנוב מהבית או אף לגנוב את הכלב עצמו. גזעים כמו רועה גרמני או דוברמן נחשבים הרבה יותר מוצלחים למשימה זו.

אישה אחת אמרה לי פעם לגבי הכלב הדלמטי שברשותי: "אני יודעת שהוא לא עושה שום דבר אבל גם מג’וקים אני מפחדת".

 

גולשים עכשיו באתר  
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש